Dentální hygiena je nezastupitelným nástrojem prevence problémů se zuby. S její pomocí lze velmi účinně předcházet vzniku zubního kazu a paradentózy, což jsou ty nejvíce nepříjemné potíže ve vašich ústech. Kdo pravidelně navštěvuje dentální hygienistku, ušetří zubařům práci a sobě mnoho problémů, bolesti a také peněz. Prevence je vždy lepší a levnější než následné řešení vzniklých komplikací.
Mezi dásní a zubem se nachází dásňový žlábek. Špatná hygiena tohoto žlábku, způsobená především nesprávnou technikou čištění, vede k zánětu a následnému krvácení dásní. To bývá prvním příznakem zánětu dásní, paradentózy. Paradentóza je onemocnění, které vede k postupnému odhalování zubního krčku a velmi často končí vypadnutím zubu. Pokud se u vás tato choroba rozvine, je téměř nemožné vrátit chrup do původního stavu. Neléčená paradentóza navíc přináší další zdravotní rizika. Bylo prokázáno, že co se týče srdečních onemocnění a infarktu, představuje rozvinutá paradentóza větší riziko než kouření!
Lze nějak zabránit vzniku paradentózy?
Jistě, je to možné a vlastně to není nijak složité. Není pravda, že paradentóza je dědičná nemoc, se kterou nemůžete nic dělat. Když měl váš dědeček od padesáti let zuby ve skleničce, neznamená to, že je tam musíte mít taky! Stačí několik zdánlivě nenápadných pomocníků- především mezizubní kartáček a dentální nit. Jejich používání se však musíte naučit. Nesprávná manipulace s nimi by totiž mohla dáseň poškodit a paradentózu naopak spustit nebo urychlit. Nejlepší je proto navštívit dentální hygienistku, která vám podá podrobnou odbornou instruktáž.
Dentální hygienistka je specializovaná kvalifikovaná odbornice, která vystudovala vyšší odbornou školu s titulem diplomovaný specialista (Dis.). Zabývá se prevencí obtíží způsobených zubním kamenem, kazem, zánětem dásní a paradentózou, odstraňuje nežádoucí pigmentaci zubů způsobenou usazeninami z jídla, pití a kouření, bělí zuby, ošetřuje citlivé zubní krčky. Hygienistka vás naučí, jak si správně a účinně čistit zuby a pečovat o ně, jak používat mezizubní kartáčky, dentální nitě a další pomůcky.
Dentální hygienistku by měl pravidelně (dvakrát ročně) navštěvovat každý, kdo chce odcházet z ordinace zubního lékaře s úlevou a s úsměvem. Každý, kdo již nechce žádné zubní kazy, vrtání, trhání, vypadávání zubů a drahé a nepříjemné nahrazování vlastních zubů za implantáty. Do ordinace dentální hygienistky přiveďte také své děti! Je velmi důležité, aby se již od začátku naučily o své zoubky starat správně a účinně a ušetřily si tak později mnoho strachu a slz při návštěvě zubaře.